Sosyalist Kadın Hareketi: “Hayatta kalmak değil, özgürce yaşamak için mücadeleye”

Sosyalist Kadın Hareketi Kadıköy’de kadın cinayetlerine karşı “Hayatlarımızı sahip çıkmak ve özgürce yaşamak için mücadeleye” diyerek eylem yaptı.

2022 yılının ilk 7 ayında 188 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 146 şüpheli kadın ölümü yaşandı. Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde 24 kadın, erkekler tarafından öldürüldü, 20 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Bu cinayetlerin 13’ünde failler, kadının boşanmak istemesini, barışmayı reddetmesini, evlenmeyi reddetmesini, ilişkiyi reddetmesini cinayetin gerekçesi olarak ortaya koydu. 1 kadın ekonomik bahanelerle öldürüldü. 10’unun ise hangi bahanelerle öldürüldüğü tespit edilemedi.

Sosyalist Kadın Hareketi, Kadıköy’de eylem yaparak kadın cinayetlerine dikkat çekti. Eylemde “Katledilen kadınlar isyanımızdır. Öfkemizi örgütlüyoruz, bu düzeni yıkacağız” ozaliti ve “Gücün örgüttür durma örgütlen”, “Yasalar sokakta yazılı” dövizleri taşındı.

“Adalet biziz susmayacağız”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

“Bu kadınların katilleri kim?”

“Onlar birer sayı değil yaşam” denilerek temmuz ayında katledilen kadınların isimleri okundu.

“Bu kadınların katilleri kim” sorusu sorularak “Bu kadınların katilleri, onların canını alma hakkını kendinde gören erkeklerdir. Bu kadınların katilleri, kadın cinayetleri karşısında fail erkeklere cezasızlık politikası uygulayan, teşvik ve iyi hal indirimleriyle failleri ödüllendiren devlettir.

Bu kadınların katilleri, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını alanlar, faillere cinayet işlemesi için cesaret verenlerdir. İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından kadın cinayetleri büyük bir hızla artmıştır. Kadınları tehdit ederken “Ben seni öldürürüm, sonra da iki yıl yatar çıkarım, bana bir şey olmaz” diyen erkekleri biliyoruz. İşte bu güveni, bu teşviki bütünüyle yargısıyla, polisiyle, devletten alıyorlar.

Biz biliyoruz ki, kadınların katilleri evlerin içinde. Kadınların katilleri yerli ve milli. Her gün ölüm tehditleri yağdıranlar, her gün cinayet tasarlayanlar en büyük desteği, mahkemesiyle, tüm kurumlarıyla bu sistemden ve yönetenlerden alıyorlar.” denildi.

“Kadınların mücadelesi büyüyor!”

Yaşamını savunmak isteyen, özgürlüğü isteyen kadınlara Sosyalist Kadın Hareketi’nde örgütlenme çağrısı yapılarak şöyle denildi:

“Bizler katilleri, tecavüzcüleri serbest bırakan mahkemelerin adaletine güvenmiyoruz. Adalet, omuz omuz haykıran kadınların ellerinde gelecek. Ve bugün bize ölümü reva görenlere bir kez daha haykırıyoruz. Bizler sayı değiliz, öldürülen her bir kadın sayı değil. Her birimiz, koruyamadıkları değil korumadıkları kadınların öfkesini taşıyoruz yanımızda. Sokaklarda, meydanlarda, mahallelerde, fabrikalarda büyütüyoruz öfkemizi. Ve yan yana omuz omuza bir araya gelip daha da büyüteceğiz öfkemizi.

Yaşamlarımıza birlikte sahip çıkabileceğimizi biliyoruz. Bunun için mücadelemizi büyütüyoruz. Bunun için sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz. Biz kadınlar direnişlerde ön saftayız. Bu yüzden, direnişleri hedef göstermek için kadın düşmanlığını kullanmaktadır. Bu yüzden kadın cinayetlerini teşvik eden söylemleri kullanmak ve artırmaktadırlar. Ama bir kez daha haykırıyoruz adalet bizlerin ellerinde gelecek. Ve bizler sokak sokak ‘Kadın  cinayetleri politiktir’ demekten vazgeçmeyeceğiz. Bizler gücümüzü birbirimizden örgütlü mücadelemizden alıyoruz. Biliyoruz ki, yaşamlarımızı, özgürlüğümüzü biz savunmazsak kazanamayız.”

 

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here