Sosyalist Kadın Meclisleri: “2023 kadın isyanının, direnişinin yılı olacak”

2022’de kadınlar olarak erkek egemenliğinin tüm saldırılarına rağmen hakları ve özgürlükleri için sokakları terk etmediklerini vurgulayan SKM, tüm kadınlara 2023’te örgütlenerek isyanı ve direnişi büyütme çağrısı yaptı.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), İstanbul Kadıköy’de eylem yaptı, “2023 kadın isyanının, direnişinin yılı olacak” diye haykırdı.

Süreyya Operası yapılan eylemde basın açıklamasını okuyan SKM Genel Meclis üyesi Ezgi Gürbüz, iktidarın kadınları yoksullukla, güvencesizlikle, sömürüyle baş başa bıraktığı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. İktidarın ekonomik ve siyasi krizinin derinleştiğine işaret eden Gürbüz, ülkenin dört bir yanında kadınların yoksulluğa karşı isyanı büyüttüklerini söyledi.

2022 yılında AKP iktidarının genel ahlak gerekçesiyle çok sayıda etkinliği yasakladığını, Gülşen ve Aynur Doğan gibi sanatçıları yaşam tarzı ya da kimlikleri nedeniyle hedefleştirdiğini hatırlatan Gürbüz, iktidarın temel hedeflerinden birinin de kadın örgütleri ve kadınların kazanımları olduğunu vurguladı. Kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük saldırıların, polis şiddetinin, işkencenin arttığına dikkat çeken Gürbüz, “aileyi korumak” adı altında LGBTİ+’lara dönük nefret politikalarının körüklendiğini dile getirdi.

Kadın katilleri, tacizcileri ve şiddet faillerinin cezasızlıkla ödüllendirildiğini vurgulayan Gürbüz, son olarak ortaya çıkan Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı olayında, devletin ve devlet kurumlarının istismarcıları koruduğuna, sakladığına dikkat çekti. Geçmişte de devlet kurumlarının “Küçüğün rızası olabilir”, “Bir kereden bir şey olmaz” gibi söylemlerle istismarcıları akladığını hatırlatan Gürbüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın fail erkekleri, şiddet yuvası aileleri, politik islamcı cemaatleri aklamakla görevlendirildiğini kaydetti.

“İşlediğiniz suçları biliyoruz, sessiz kalmıyoruz”

Gürbüz, “İşlediğiniz suçları biliyoruz ve sessiz kalmıyoruz. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere erkek egemenliğinin çıkarlarını korumak için kadınlara, LGBTİ+’lara, çocuklara karşı işlenen suçları münferit olaylar olarak olağan, toplumsal yaşamın akışına uygun hale getirmenize müsaade etmeyeceğiz” dedi.

2022’de işçi kadınların pek çok işyerinde düşük ücret, taciz, mobbing, emek sömürüsü ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişte olduğunu söyleyen Gürbüz, Afganistan’dan İran’a dünya çapında da kadınların baskıcı rejimlere karşı direnişin öncülüğünü yaptığını vurguladı.

“25 Kasım’da yasaklara rağmen sokaklardaydık”

25 Kasım’da tüm yasaklamalara rağmen sokakta olduklarını dile getiren Gürbüz, erkek devletin kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük her saldırısının isyan ve direnişle karşılaştığını ifade etti. Gürbüz, şöyle devam etti: “Kadınların, LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesi karşısında hiçbir barikat, hiçbir yasaklama duramadı. Polis şiddetiyle kadınları sokaklarda direnmekten vazgeçirebileceğini zannedenlere sesleniyoruz: Başaramayacaksınız. 2023’de isyanımız da, direnişimiz de büyüyecek. Özgürlüğümüz, haklarımız için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Kadın dayanışmasını ve mücadelesini güçlendireceğiz.”

Eylem boyunca, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “İstismarı aklama, suça ortak olma”, “Koruma, aklama, yargıla”, “Jin, jiyan, azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı. Halk da alkışlarla eyleme destek verdi.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here