Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi emekçileri: “Buradayız bir yere gitmiyoruz”

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi emekçileri, sağlık emekçilerinin taleplerini görmezden gelen Bakan Koca’ya seslenerek “Buradayız bir yere gitmiyoruz” dedi.

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinin, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine taşınması üzerine buradaki çalışanların da başka hastanelere görevlendirileceği iddiaları üzerine sağlık emekçileri bugün bir kez daha hastane önünde eylem yaptı.

“Bizlerin yaşamları, kurdukları düzenleri ve özgül koşulları göz ardı edilmesin” diyen sağlık emekçileri, “Burada bulunan her birimizin evleri, çocuklarımızın okulları, kısaca bütün koşulları çalıştığımız hastanemize göre planlanmış, buraya göre ayarlanmıştır” dedi. Sağlık emekçileri: “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yenilenirken ne orada hizmet veren sağlık emekçisi arkadaşlarımızın ne de bizim mağdur edilmesini istemiyoruz” diye haykırdı.

“Taksim ilkyardımsız ilkyardım bizsiz olmaz” pankart açan sağlık emekçileri, “Kadromuz Taksimde işimiz burada”, “Burası bizim evimiz terk etmeyiz”, “Hastanede kalmak istiyoruz”, “Cihangir hastanene sahip çık” dövizleri taşıdı. Sağlık çalışanlarına hasta-hasta yakınlarının da destek verdiği eylemde alkışlarla, “Sağlıkçıyız taşınır eşya değiliz”, “Kadromuz Taksim’de evimiz burada” sloganı atıldı.

“Tepeden inme bir karar”

İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sağlık-Sen, DİSK, Hak-İş ve Anadolu Sağlık Sen, Cihangir Güzelleştirme Derneği’nin çağrısıyla hastane önünde yapılan eylemde konuşan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Saffet Ercan, “Burada atılan yanlış bir adım yanlış bir karar var. Buradaki çığlığı, bu kararı verenler umarım görüyorlardı. Geri adım atmayı düşünecekler diye umuyorum” dedi. Beylikdüzü ve Samatya’daki hastanelerde de aynı “taşınma” kararının olduğunu ve bu kararların sağlık çalışanlarını sosyal çevrelerinden de kopardığını söyleyen Ercan, “Birçok hastaneyle ilgili buna benzer kararlar alınması söz konusu. Tepeden inme bir karar var. Biz bu tepeden inme anlayışa karşı yıllardı mücadele ediyoruz” dedi.

“Biz varız, bize sormak zorundasınız”

SES MYK Üyesi Eylem Kaya Eroğlu, bugünün 14 Mart Tıp Bayramı olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı ve “Artık 14 Mart’ı bir sağlık haftası ve mücadele haftası olarak kutluyoruz. Çünkü pandemi de sağlık sisteminin cilası söküldü depremde de sağlık sistemi enkaz altında kaldı. O nedenle bir mücadele haftasına dönüştü 14 Mart. O nedenle biz buradayız. Bizi yok sayanlara inat buradayız. Biz sağlık emekçiler artık yok sayılmaktan bıktık” dedi.

Yöneticilere seslenen Eroğlu, “Masa başında, çalışanlara sorulmadan, insanı, buradaki çalışan arkadaşlarımızın çocuklarını, eşini, ulaşımı, buradaki halkın sağlığa ulaşımını düşünmeyen yöneticilere sesleniyoruz; biz varız bize sormak zorundasınız” diye konuştu.

“Konuya dair net bir açıklama yapılmadı”

Hastane önünde yapılan ortak açıklamayı sağlık emekçileri adına SES İşyeri Temsilcisi Muhsin Uysal okudu. Son 10 yıldır olası bir depreme dayanıksız olduğu bilinen çok sayıda hastanede bugüne kadar hiçbir önlem alınmayıp, yaşanan deprem felaketi ile apar topar oldukça karmaşık bir taşınma, birleştirme sürecine girildiğini söyleyen Uysal, “Ve bu sürecin karar vericilerinin konuya dair net bir açıklama yapmamış olmaları bu hastanelerde çalışan bizleri olduğu kadar bu hastanelerden hizmet alan hastalarımızı da oldukça endişelendirmiştir. Daha öncede belirttiğimiz üzere bu planlamalar yapılırken ne hastanemizin fiziki koşulları ne çalışan sayısı göz önünde bulundurulmayıp, hastane yöneticilerimizin dahi fikri alınmamıştır” dedi.

Taksim Eğitim Araştırma hastanesinin bölge halkı için önemine değinen Uysal, “Taksim ilkyardım bu bölgenin önemli ölçüde sağlık ihtiyacını karşılamakta olup Etfal Hastanesi’nin taşınmasıyla da acil ve poliklinik ihtiyacı başta olmak olmak üzere duyulan ihtiyaç ve önemi iki kat artmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin buraya gelmesi demek aile sağlığı merkezinden sonraki basamak olan hastane ayağını ortadan kaldırmak demektir” diye konuştu.

“Ne Cerrahpaşa’daki sağlık emekçilerini ne bizi mağdur edin”

“Elbette ki hastanelerimiz olası bir depreme karşı yenilensin, yeniden inşa edilsin, güçlendirilsin ama bütün bu yenilenmeler yapılırken o hastanelerin içerisinde çalışan bizlerin yaşamları, kurdukları düzenleri ve özgül koşulları göz ardı edilmesin” diyen Uysal, “Burada bulunan her birimizin evleri, çocuklarımızın okulları, kısaca bütün koşulları çalıştığımız hastanemize göre planlanmış, buraya göre ayarlanmıştır. 1059 kişinin hizmet verdiği bir hastaneyi anahtar teslim Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin kullanımına açmak 1059 sağlık emekçisinin akıbetinin belirsizliği olacaktır, biz bu hastanenin sağlık emekçileri olarak, sürekli bir yerlere taşınmak, sürekli yeniden bir düzen kurmaktan yorulduk, artık kendi hastanemizde huzurla, motivasyonla hizmet vermeye, buraya göre şekillendirdiğimiz rutinimize devam etmek istiyoruz. Bizler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yenilenirken ne orada hizmet veren sağlık emekçisi arkadaşlarımızın nede bizim mağdur edilmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.


KAYNAKUmut Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here