TC’nin Güney Kürdistan’a saldırısı İstanbul’da protesto edildi

HDK, HDP, DBP ve TJA’nın çağrısında İstanbul Taksim’de TC’nin Güney Kürdistan’a saldırısını protesto etmek için eylem yapıldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) çağrısıyla Taksim Tünel’de yüzlerce kişi bir araya geldi, işgalci savaşa tepki gösterdi.

Taksim Tünel Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe HDP Milletvekilleri Sezai Temelli, Nejdet İpekyüz, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Barış Anneleri ve çok sayıda HDP’li katıldı. Kitle yürüyüşte “Tecrit insanlık suçudur”, “Onurlu bir barış”, “Bimre xiyanet” dövizleri taşıdı.

Ablukaya rağmen sloganlar dinmedi

“Savaşa hayır, hemen barış hemen şimdi” sloganları, zılgıtlar ve alkışlarla İstiklal Caddesi’nde başlatılan yürüyüşe katılanlar Rus Konsolosluğu önünde polis ablukasına alındı. Ablukaya rağmen sloganlar susmazken HDP Milletvekili Sezai Temelli açıklama yaptı. Yoksulluk anlamına gelen savaşın, çocukların ölümüne neden olduğunu söyleyen Temelli, herkesi barıştan yana olmaya çağırdı. Abluka içerisinde açıklamaya müdahale etmek isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atarak cevap verdi.

Açıklama sürerken basına şiddet uygulayarak alandan uzaklaştıran polis kitleye saldırdı. Saldırıda ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Özgürlük için Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) avukat Veysel Eski’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltı saldırısı kitlenin eylemini durduramadı. HDP Gençlik Meclisi üyeleri, “Be serok jiyan nabe”, “Biji berxedana Zap’e”, “Biji berxedana Avaşîn”, “HDP umuttur umut dimdik ayakta” ve “Biji berxedana zindana”, “HDP halktır halk burada” sloganlarıyla İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyüş gerçekleştirdi.

Gözaltına alınanlar zorla durdurulan kamyona bindirildi

Yürüyüşü sürdüren gençlere Galatasaray Meydanı ve Ömer Hayyam Köprüsü altında polis saldırısı yaşandı. Ömer Hayyam Köprüsü altındaki saldırıda işkenceyle gözaltına alınanlar, yoldan geçen ve zorla durdurulan bir kamyona bindirilerek götürüldü.

Yürüyüş sonrası HDP İstanbul İl binası polisler tarafından abluka altına alındı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here