Tertip komitesi üyeleri: Munzur Festivali iptal edilmedi, valilikçe yasaklandı

Tunceli Valiliği’nin festival kısıtlama kararlarına tepki gösteren Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi üyeleri, festivalin iptal edilmediğini, valilik tarafından yasaklandığını söyledi.

Dersim’de 21-24 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, kent valisinin kimi yasaklamaları nedeniyle iptal edildi. Tüm hazırlıkları haftalar öncesinde tamamlanan festivale ilişkin konuşan Festival Tertip Komitesi üyeleri, valiliğin kararına dikkat çekti.

“İptal değil yasaklama”

Tertip Komitesi üyesi İbrahim Kasun, festivalin iptal edilmediğini, valiliğin Şehir Stadyumu ve yurtları kapattığını, Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’ni engelleyerek festivali yasakladığını aktardı. Kasun, “Yozlaşmaya, asimilasyona, doğa kırımına karşı Sanat Sokağı’ndan Seyiz Rıza Meydanı’na kadar yaptığımız yürüyüş de valilik tarafından yasaklanmıştı. Biz ise yaptığımız yürüyüşle bu yasağı da tanımadığımızı gösterdik” dedi.

Kentteki yasaklara karşı mücadele edeceklerini belirten Kasun, dışarıdan gelen kitle ve sanatçıları program kapsamında gezdireceklerini kaydetti.

“Dersim tecrit altında”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eşbaşkanı Ferhat Yıldız, bugüne kadar yapılan festivallerde tek bir olumsuzluğun yaşanmadığını, valiliğin yasakçı tutumunun ise sadece festivale yönelik olmadığının altını çizdi. Yıldız, “Bugün kalekollarıyla , kulekollarıyla, korucularıyla, güvenlik güçleriyle, arama noktalarıyla Dersim’i tecrit altında tutuyor. Dersim abluka altındadır. Biz valiliğe defalarca bu yasakçı zihniyetten vazgeçmesini istedik. Yasaklanan grupların elinde enstrüman, yazarların elinde kalemlerin olduğunu, mevcut yasaklamalarla festivali gerçekleştiremeyeceğimizi söyledik. Valilik de festivalin yasaklanmasını istiyormuş gibi geri adım atmadı. Festival tek anlamıyla vali tarafından yasaklandı” dedi.

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Ergin Tekin, yasakçı zihniyete karşı çıktıklarını ifade ederek, “Tek adam sistemi varken aynı durumun valilikler eliyle illere indirildiğini, valiliklerin tek adam olarak ortaya çıktığını gördük. Buna karşı mücadelemizi, emek ve demokrasi bileşenleriyle birlikte sürdüreceğimizi belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

“Devletin çizdiği sınırlar içerisinde yapmayacağız”

Bu yıl ki festivalin ana temasından birinin çevre ve ekoloji olduğunu söyleyen Munzur Çevre Derneği Başkanı Özkan Arslan ise, “Dersim coğrafyası talanla karşı karşıyadır. Bu sene yapmak istediğimiz büyük çevre yürüyüşü de bir şekilde engellenmiş oldu. Vali’nin iki dudağı arasında bir sınır bize çizilecek. Ve bu sınır içerisinde bizim festival yapmamız sağlanacak. Bizler tertip komitesi olarak bunu tanımadık. Bundan sonraki tüm festivaller de devletin çizdiği sınırlar içinde yapılmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu da, “Devlet için bahane bulmak çok kolay” diyerek tepkisini dile getirdi.


KAYNAKGazete Karınca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here