Tire’de köylüler ÇED toplantısına izin vermedi

ETHA

Tire ilçesinin Kartal Dağı’nda açılmak istenen mermer ocağı için yapılacak olan ÇED toplantısı, köylüler ve ekolojistler tarafından engellendi.

İzmir’in Tire ilçesi Büyükkale ve Küçükkale mahalleleri yakınındaki Kartal Dağı’nda açılmak istenen mermer ocağına karşı olan köylüler bugün gerçekleşmesi beklenen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısına izin vermedi.

Toplantı öncesi Küçükkale Mahallesi meydanında toplanan köylülere Aydın ve İzmir’den çok sayıda kişinin yanı sıra ekoloji örgütleri, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi. Köy girişine “Madencilerin köyümüze girişi yasaktır” pankartı asan halk, “Çevreyi hor gören, geleceği zor görür”, “Burası bizimdir maden zehirdir”, “Kartalda maden istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

‘İzin vermeyeceğiz’

Burada konuşan Kartaldağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, bugün direniş ateşini yakacaklarını söyledi. 20 kişi istihdam edilecek diye dağların katledilmesine izin vermeyeceklerini belirten Aydın, “Başımıza musallat oldunuz, sizi istemiyoruz. Yanımızdaki maden ocağı 10 yıldır bölgeyi mahvediyor zaten. Buradaki madeni defalarca şikayet ettik. Hiçbir sonuç çıkmadı. Biz maden ocağının açılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

‘Bilgilendirme değil dayatma’

“Benim yaşam alanıma müdahale etmeye utanmıyor musunuz?” diyen köylülerden Serdar Şen, “Yaptığınız anayasaya aykırı. Anayasayı nasıl çiğneyeceğinizi mi anlatmaya geldiniz. Bu bilgilendirme değil dayatma, sadece parayı tanıyorsunuz. Akşam çocuğunuzun yüzüne nasıl bakacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Köylüler toplantıya girmedi

Halk ÇED toplantısı yapılacak olan çadıra girmezken, bakanlık ve şirket yetkilileri toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu. Valilik yetkilileri hazırladığı tutanağı imzalarken, köylüler ve çevre örgütleri Tire Belediyesi’nin alternatif olarak hazırladığı tutanağı imzaladı.

KAYNAKEtha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here