TİS’te anlaşamayan İzmir Bornova Belediyesi işçileri grev kararı aldı

İzmir Bornova Belediyesine ait BORBEL şirketi ile işyerinde örgütlü Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube arasında devam eden ve 1580 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için işçiler bugün grev kararını astı.

İşçiler adına Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube yönetimi ve temsilcileri, BORBEL adına ise SODEMSEN yetkilileri katıldığı sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Bugün yapılan son oturumda ise mevcut kazanılmış hakların bazılarının idari tarafından kaldırılmasına tepki gösteren şube yönetimi ve işçiler, daha önce perşembe günü asmak üzere karar aldıkları grev ilanını bugün astı.

Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan işçiler “Sadaka değil toplu sözleşme” yazılı pankart ve “Bize ekmek yoksa size huzur yok”, “SODEMSEN şaşırma sabrımızı taşırma”, “Ya sözleşme masası ya da grev halayı”, “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde Bornova Belediyesi binasına yürüyüş düzenledi.

“YÜZDE 30 DAYATMASI ZORUNLULUK DEĞİL TERCİHTİR”

Belediye önünde basın açıklaması yapan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, “İktidarın sermaye yanlısı ve beşli çeteyi önceleyen ekonomi politikasını halkın açlığa itildiği gerçeğiyle eleştirirken, bugün CHP’li belediyelerin geldiği nokta işçiye, çalışanına bu enflasyon koşullarında yüzde 30 zam dayatması. Bu bir zorunluluk değil tercih meselesi. Biz işçilere gelecekte vaat edilen yaşam bu. Kabul etmiyoruz, dün de kabul etmedik bugün de etmiyoruz, gelecekte de etmeyeceğiz” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here