TÜİK’e halkın enflasyon paketi gönderildi

Kadıköy’de açıklama yapan Geçinemiyoruz Hareketi, gerçek enflasyon rakamlarını açıkladı ve TÜİK’e seslendi: “Açıkladığı verilerden anladığımız şu ki; içinde elektrik, doğalgaz, su faturalarımız, ulaşım masrafımız, kiramız, aylık temel gıda harcamamız, eğitim ve sağlık masraflarımız yok! Bu nedenle TÜİK için halkın enflasyon paketini hazırladık. Belki bu sefer doğru hesaplarsınız.”

Geçinemiyoruz Hareketi TÜİK’in enflasyonu açıklaması öncesinde Kadıköy PTT önünde basın açıklaması yaptı. “Yalan makinesi TÜİK! Rakamlar yalan yoksulluk gerçek” yazılı pankartın açıldığı eylemin basın metnini Sezen Ezer okudu.

TÜİK’in yalanlarını sıralayan Ezer, “Haziran ayı için açlık sınırını Türk-İş 6 bin 391 TL, Birleşik Kamu İş 6 bin 778 TL olarak açıkladı. Yani ortalama açlık sınırı 6 bin 585 TL. Resmi enflasyon rakamlarına göre yapılan bu zam, ortalama açlık sınırının tam bin 85 TL altında kaldı. Asgari ücrete zam yapılmadı, açıklanan 5 bin 500 TL asgari ücret, 4 bin 253 TL asgari ücretin de alım gücü olarak gerisinde kaldı. Yapılan zam, asgari ücretlinin yılın geri kalan 6 ayını yine açlık sınırı altında yaşamasının ilanı oldu” dedi.

Halkların bu gerçeklerle yaşadığını söyleyen Ezer, “Marketlerde pazarlarda mutfaklarda yaşadığımız gerçek enflasyon ile TÜİK rakamları arasında uçurum var. Gerçek enflasyon rakamları ödediğimiz faturalarda, market fişlerinde, kiralarda. İktidarın halk düşmanı ekonomi politikaları bizleri yaşayamaz hale getirirken sermaye yanlısı iktidar ve işbirlikçisi TÜİK’in yalanlarıyla krizin bedeli bize ödetilmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Geçinemeyenler olarak TÜİK’e seslendiklerini söyleyen Ezer, şu maddeleri sıraladı:
🔹 “Suç işliyorsunuz, halkın haklarını daha fazla gasp etmeyin yalan gerçek enflasyon rakamlarını açıklayın.
🔹 Açlık sınırı altında kalan asgari ücret artırımlarını kabul etmiyoruz. İnsanca yaşama talebimizi yükseltmeye devam edeceğiz.
🔹 Bugün buraya enflasyon paketini açıklamaya hazırlanan TÜİK’e paketimizi yollamaya geldik. TÜİK enflasyonu neye göre hesaplıyor artık bilmiyoruz. Açıkladığı verilerden anladığımız şu ki; içinde elektrik, doğalgaz, su faturalarımız, ulaşım masrafımız, kiramız, aylık temel gıda harcamamız, eğitim ve sağlık masraflarımız yok! Bu nedenle TÜİK için halkın enflasyon paketini hazırladık. Belki bu sefer doğru hesaplarsınız.”


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here