Tutsak yakınları 28. hafta eylemlerinde gözaltına alındı

Tutsak yakınları eylemlerinin 28.haftasında Aksaray Meydanı’nda gözaltına alındı. HDP Milletvekili Musa Piroğlu gözaltılara ve polis ablukasına “Bu polis ablukaları, devlet zoru ve zorbalığı tecavüzcülere uygulanmıyor. Kim zulme karşı çıksa karşısında bu barikatları kuruluyor” şeklinde tepki gösterdi.

Hasta ve infazı yakılan tutsaklar için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, 28’inci haftasında İstanbul’un Fatih İlçesindeki Aksaray Meydanı’nda devam etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) Eşbaşkanı Evin Genç, HDP Fatih İlçe Örgütü üye ve yöneticileri de eyleme katıldı.

Eyleme saldıran polis tutsak yakınlarından Aslı Calıhan, ANYAKAYDER Eşbaşkanı Evin Genç ile 3 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Gazeteciler yine şiddet gördü

Polis haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Rukiye Adıgüzel’e de şiddet uygulayarak, haber takibi yapmasını engelledi.

Polis saldırısına tepki gösteren tutsak yakını Kumri Akgül, “Nerede adalet? Adalet bu mu? Biz adalet anneleriyiz. Ancak eylem yapmamızı bırakmıyorlar.” dedi.

Bu sırada tutsak yakınları polislerce kalkanlarla ablukaya alındı. Haber takibi yapan Fersude muhabiri Hayri Tunç, ARTI TV muhabiri Meral Danyıldız, gazeteci Zeynep Kuray ve MA muhabiri Rukiye Güzel, polis şiddetine maruz kaldı. Gazeteciler, haber takibini engelleyen polise tepki gösterdi. Bu sırada polis, tutsak yakınları Kumri Akgül ile Cemile Çiftçi ve ismi öğrenilemeyen iki kişiyi daha gözaltına aldı.

“Sistematik bir cinayet işleniyor”

Gözaltılara tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın tutsak yakınlarına “barbarca” saldırdığını söyledi. Polisin hak arama talebine saldırdığını ifade eden Piroğlu, “Hasta tutukluların cezaevinde ölmesine izin vermeyeceğimizi söylememize izin vermiyorlar” dedi. Piroğlu’nun açıklamasını dinleyen halk da polis tarafından darp edilerek, alandan uzaklaştırıldı. Hapishanelerde tutsakların ölüme terk edildiğini ve seslerinin duyulmaması için iktidarın durmadan polisiyle saldırdığını kaydeden Piroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün güçleri ile bize saldırmaya devam ediyorlar. Sistematik bir cinayet işleniyor. Bu cinayetlerin sorumlusu bu hükümetin başındakidir, saraydakidir. Onun altındaki Adalet Bakanı, bu cinayetlerin temel sorumlusudur. Bilinmelidir ki saray saltanatı yıkılacak. Burada halka zulüm yapan polisler hesap verecek.”

Piroğlu’nun açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylemin ardından gerçekleştirilen yürüyüşte, polis kalkanlarla Piroğlu ve haber takibi yapan gazetecileri çembere aldı. Yürüyüşe yönelik engellemelere tepki gösteren Piroğlu, “Sesimizi kısamayacak, direncimizi kıramayacaklar. Bu polis ablukaları, devlet zoru ve zorbalığı tecavüzcülere uygulanmıyor. Kim zulme karşı çıksa karşısında bu barikatları kuruluyor. Bu barikat, hırsızları, katilleri, tecavüzcüleri, kadın katillerini sokağa salanların barikatıdır. Burada hasta tutsakların sesini duyurmak için bulunuyoruz. Onlar serbest bırakılana kadar da duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here