Vestel’de Türk Metal üyesi 25 işçi işten atıldı

Manisa Vestel’de işten atma saldırısı yaşanıyor. İşçilerin verdikleri bilgiye göre, 25 Türk Metal üyesi işçi işten atıldı. İşçilerin Vestel’e ve Türk Metal çetesine tepkili olduğu ifade ediliyor.

Manisa Serbest Bölge’de kurulu olan Vestel Fabrikası’nda 20 bine yakın işçi çalışıyor. İşçilerin gazetemiz Kızıl Bayrak’a verdikleri bilgiye göre, Vestel düşük ücretler, baskı ve mobbingle sürekli olarak gündeme gelen bir fabrika.

Pandemi döneminde birçok işçi korona olmasına rağmen önlemler alınmamış, işçiler ölümüne çalıştırılmıştı. Bunun üzerine Vestel işçileri düşük ücretlere, ağır çalışma koşullarına, baskı ve mobbinge karşı Türk Metal’e üye olmuşlardı. Vestel sermayedarı ise işçilerin sendikaya üye olmaları üzerine işçileri baskı altına alarak ve fabrikayı kapatma tehdidinde bulunarak sendikadan istifa etmesini sağlamaya çalışıyordu. Türk Metal’in sendikalaşma için ciddi bir adım atmaması üzerine üye olan işçiler de sendikadan istifa etmeye başlamışlardı.

Bu gelişmelerden sonra Vestel sermayedarı ise, sendika üyesi işçileri işten çıkarmaya başladı. İşçilerden aldığımız bilgiye göre, bugüne kadar 25 işçi tazminatları ödenerek işten atılmış durumda. İşçilerin hem işten atmalara hem de Türk Metal’in bu saldırılara sessiz kalarak hiçbir şey yapmamasına tepki duydukları ifade ediliyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here