Viranşehir’de istismar failinin tutuklanması reddedildi

Urfa Viranşehir’de 10 yaşındaki S.S.’ye cinsel tacizde bulunan 17 yaşındaki üvey ağabeyi M.S’nin tutuklanması yönündeki talepler reddedildi. 

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde üvey kardeşi olan 10 yaşındaki S.S.’yi 1 yıl boyunca cinsel tacize maruz bıraktığı gerekçesiyle M.S. (17) hakkında “Zincirleme şekilde üvey kardeş tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarına teşebbüs” ile açılan davanın ilk duruşması görüldü. Viranşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık M.S. ve avukatları ile mağdurun avukatı İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa şubeleri, Urfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği, Sosyalist Kadın Hareketi, İşçi Emekçi Kadın Komisyonu, Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi yetkilileri ve istismara uğrayan çocuğun annesi D.G. katıldı.

Polis, duruşma öncesi Viranşehir Adliyesi’nde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Kimlik tespitinin ardından M.S.’nin beyanları alındı. M.S., savcılıkta verdiği beyanlarını tekrar ederek, “Suçsuzum, mağdur edildim. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Kadın örgütlerinin talebi reddedildi

Duruşmada baro ve kadın örgütleri, dosyaya katılım talebinde bulundu. Kadın kurumlarının talebi suçtan doğrudan etkilenmedikleri için reddedilirken, Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun talebi kabul edildi.

Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından mağdur çocuğun annesi D.G. konuştu. D.G., olayı birebir görmediğini anlatarak, olay sonrası kızının psikolojisinin bozulduğunu, kekeme olduğunu söyledi. D.G., “Zanlının cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Tanık olarak dinlenen S.S’nin psikoloğu ise söz alarak, mağdurun görüşmeler sırasında uğradığı istismarı anlattığını ifade etti.

Dosyanın teşebbüsten açılmasına itiraz

Ardından söz alan mağdur avukatı Eren Keskin, davanın “Zincirleme şekilde üvey kardeş tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarına teşebbüs” suçuyla açılmasına itiraz etti. Olayın korkunçluğuna değinen Keskin, çocuğun yaşadıklarını ve dosyanın başta takipsizlikle sonuçlanmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Keskin, sanığın nitelikli cinsel istismar suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Tutuklama talebine ret

Keskin, sanık ve ailelere dönük tehditlerin devam ettiğini belirterek, sanığın tutuklanmasını talep etti. Birçok delile rağmen tutuklama talebini reddeden mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 22 Şubat’a erteledi. Fail bir sonraki duruşmaya kadar tutuksuz yargılanacak.

Dışarda açıklamaya engel

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapılmasına valiliğin kentte ilan ettiği eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Adliye içindeki baro odasında yapılan açıklamada konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, dosyayı birçok engele rağmen zorlukla açabildiklerini söyledi. Savcılığın ilkin takipsizlik kararı verdiğini, itirazların ardından takipsizlik kararını kaldırdığını belirten Keskin, aynı savcının takipsizlik kararına karşı mahkemenin kararını ısrarla Yargıtay’a taşıdığını, uzun süren Yargıtay sonrası davanın açıldığını söyledi. Aynı savcının birçok delile rağmen davayı “Nitelikli cinsel istismara teşebbüs” suçundan davayı açtığını belirten Keskin, “Bu savcının bu sanığı bu kadar korumasının ardındaki gerçeği bizler gerçekten merak ediyoruz” dedi.

Keskin, çocuk ve aile hakkında adres gizliliği ve koruma kararı olmasına rağmen tutuklama kararı verilmediğini söyledi.

“Sanık korunuyor”

Avukatların adliye önünde açıklama yapmasına izin verilmemesine tepki gösteren Keskin, “Avukatların dosya hakkında adliye önünde açıklama yapmasının engellenmesi, gerçekten Türkiye’de ifade özgürlüğünün geldiği yeri gösteriyor. Çocuğun cinsel istismarı ile ilgili açıklama yapmasına izin verilmiyor. Bu aslında bir koruma kalkanı. Bu feodal ve erkek egemen yargının sanığı korumasına yönelik bir karar olduğunu düşünüyoruz. Sadece bizim dosyamız açısından değil, genel olarak istismar faillerinin korunduğu bir coğrafyadayız” dedi.


KAYNAKMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here