Yolsulluğa Feminist İsyan: “Barutçu Tekstil işçilerinin yanındayız”

Barutçu Tekstil’de direnen kadın işçilerin ve sendika görevlilerinin patron tarafından amonyakla zehirlenmesine karşı Yoksulluğa Feminist İsyan, İstanbul’da bulunan Barutçu Tekstil ofisi önünde eylem yaptı. Kadınlar “Lütfü Barutçu hesap verecek” dedi.

Barutçu Tekstil’de ağır iş yüküne, düşük ücretlere, tacize ve mobbinge karşı Öz İplik İş Sendikası’na üye olan 9 kadın işçi işten çıkarıldı. İşçilerin fabrika önündeki direnişi 108. gününü doldururken patron Lütfü Barutçu dün direniş alanına ağzı açık amonyak yüklü kamyonları çektirerek işçileri ve sendika görevlilerini zehirledi.

Yoksulluğa Feminist İsyan Barutçu Tekstil’in İstanbul Şişli’de bulunan ofisi önünde eylem yaptı. Eylemde “Lütfü Barutçu hesap verecek”, “Direnen kadınlar yalnız değildir”, “Dünya yerinden oynar işçiler özgür olsa” sloganları atıldı. “Yoksulluğa feminist isyanla direnen Barutçu Tekstil işçilerinin yanındayız” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı Esma Çağlak okudu.

Çağlak, “İşyerinde kadın işçilerin emeğini sömüren, tacizi meşrulaştıran Barutçu patronu, direniş alanında kadınların sağlığına kastetti. İşçileri zehirlemeye teşebbüs ederek, tehditlerle direnişi sona erdirmeye çalışan Lütfü Barutçu’yu teşhir etmek için direnişimizle, isyanımızla buradayız.” dedi.

Kadın işçilerin 108 gündür emek sömürüsü her gün arttıran patrona, düşük ücretlere, 12 saatlik mesailere, aşağılanmaya karşı direndiklerini hatırlatan Çağlak, “Patronun baskıları da tehditleri de kadınların bu direnişini bastıramayacak. Direnişçi işçileri tehdit eden Lütfü Barutçu yaptıklarının hesabını verene kadar isyanımız sürecek!” şeklinde konuştu.

Açıklama sonrasında kadınlar, Yoksulluğa Feminist İsyan olarak 3 Şubat Cuma günü saat 15:00’te Barutçu Tekstil fabrikası önünde olacaklarını duyurarak “Kadın işçilerin direnişini bulunduğumuz her alanda yaymaya, feminist isyanımızla bu sömürü ve baskı düzenine karşı direnmeye devam edeceğiz.” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here