Yunanistan’da Pire Limanında zafer işçinin: Grev yapan işçilerin talepleri kabul edildi

Yunanistan’da bir iş cinayeti üzerinde başlayan grevler sonucu işçilerin taleplerinin çoğu şirket tarafından kabul edildi.

Yunanistan’ın Pire kentinde, Çin şirketi Cosco’nun işlettiği limanda çalışan işçilerin iş cinayetlerine karşı mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Bir iş cinayeti üzerinde başlayan grevler sonucu taleplerin çoğunun şirket tarafından kabul edildiği duyuruldu.

Zaferi sendika limanda duyurdu

Bir liman işçisinin iş cinayetine kurban gitmesinin ardından bir dizi taleple iş bırakan ve 7 gün grev yapan liman işçilerinin taleplerinin çoğunun kabul edildiği açıklandı. Zafer, işçilerin örgütlü olduğu ENEDEP sendikası tarafından perşembe gecesi limanda duyuruldu. İşçiler açıklamayı alkışlarla karşıladı. Talepler kabul edilmeseydi işçiler bugün bir kez daha greve çıkacaklardı.

TİS mücadelesi sürecek

902.gr’nin haberine göre, ENEDEP Başkanı Markos Bekris yaptığı açıklamada, “Örgütlü mücadelemiz, 7 günlük grevimiz ve tüm işçi sınıfının dile getirdiği dayanışma ile şirketi taleplerimizin çoğunu kabul etmeye zorladık. Şimdi tecrübemiz var, güçlü bir sendikamız var ve savaşmamız gerektiğini biliyoruz. Önümüzde imzalamamız gereken toplu iş sözleşmesi ve tam istihdam talebimiz var” dedi.

İşçilerin talepleri 

İşçilerin ve sendikanın talepleri arasında bir işçinin ölümüne neden olan kazanın nedenlerinin araştırılması, işyerinde bir sağlık ve güvenlik komitesinin oluşturulması, arka arkaya gelen ve 12 saatlik vardiyaların sona erdirilmesi ve işçilerin haklarını güvenceye alan bir toplu iş sözleşmesi imzalanması bulunuyordu.

Pire Limanı, Yunanistan’ın en büyük ve Avrupa’nın da en büyük limanları arasında bulunuyor. Antik çağlardan beri Atina’nın limanı olarak hizmet veren Pire Limanının işletmesi dünyanın alanındaki en büyük üçüncü şirketi olan Çin tekeli Cosco’ya devredilmişti. Cosco, bugün liman hisselerinin yüzde 67’sine sahip durumda.

 

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here