Yurttan atılan Başer eylemine devam ediyor

Yurt parasını ödeyemediği gerekçesiyle atıldığı yurt önünde oturma eylemi başlatan Burak Başer eylemini sürdürüyor. Başer talepleri karşılanana kadar Pazartesi ve Perşembe günleri eylemine devam edecek.

İstanbul’da Esenyurt Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu’nda kalan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa öğrencisi Burak Başer, yurt parasını bir ay ödeyemediği gerekçesiyle 19 Ekim’de yurttan atıldı. Yurttan atılma gerekçesini sanal medyadan paylaşan Başer, 10 gün ek kalma süresi olmasına rağmen bu paylaşımı nedeniyle ek süre dolmadığı halde 25 Ekim’de yurt müdürü tarafından ikinci kez yurttan kovuldu.

Yaşadığı mağduriyete karşı 7 Ekim’den itibaren atıldığı yurt önünde oturma eylemi başlatan Başer, “Yurttan atıldım, yurda geri alınmak istiyorum” dövizi ve “Barınma hakkımızı direne direne kazanacağız” sloganıyla oturma eylemini gerçekleştirdiği KYK Yurdu önüne geldi. Başer’in eylem düzenlediği yurdun önüne onlarca polis geldi. Halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan Başer, oturma eyleminin amacına değinerek direnişini sürdürdü.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Başer yaşadığı adaletsizliğe karşı oturma eylemi yaptığını belirtti ve kendisine verilen 10 gün ek süre dolmadığı halde sosyal medyada mağduriyetini dile getirdiği için yurt müdürü tarafından ikinci kez yurttan kovulduğunu vurguladı. “Tweet atmak suç değildir ve atılmama gerekçe olamaz” diyerek direnmeye devam edeceğini söyledi.

“Hakkımı alana kadar direnmeye devam edeceğim”

Barınma ve parasız eğitimin kendisi gibi diğer tüm öğrenciler için hak olduğuna dikkat çeken Başer, “Ben bu hak için direniyorum ve bu hakkımı alana kadar da direnmeye devam edeceğim” dedi. Öğrencilerin şuan ki sistemde aynı zamanda bir müşteri olarak görüldüğünü belirten Başer, paralı eğitim sistemini kabul etmediğinin altını çizdi Başer, “Biz müşteri değil öğrenciyiz. Ben aynı zamanda paralı eğitim sistemine karşı da direniyorum” diyerek iki talebinin olduğunu vurguladı.

Sıraladığı talepler karşılanıncaya kadar Pazartesi ve Perşembe günleri 16.00- 18.00 arası oturma eylemini devam ettireceğinin altını çizen Başer, “Ben burada dilenci değilim, barınma ve ücretsiz eğitim talebi için bir direniş gösteriyorum” dedi.

Başer taleplerini ise şöyle sıraladı:

*Atıldığım Esenyurt KYK Yurdu’na geri alınmak ve ve benim gibi barınma hakkı gasp edilen öğrenci arkadaşlarımın yurda tekrardan alınması

*Yemeğimizden, ulaşımımıza ve aldığımız kitaplara kadar her şeyin paralı olduğu eğitim sistemine karşı parasız eğitim 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here