Zaho’daki sivil katliam dünya basınında

Zaho’ya bağlı Perex köyüne yönelik saldırı dünya basınına yansıdı. Washington Post, Bağdat’ta yüzlerce kişinin Türkiye Büyükelçiliği’ne yürüdüğünü yazdı.

Zaho’ya bağlı Perex köyüne yönelik 9 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı saldırı dünya basınına yansıdı.

Washington Post: Bakanlıktan yanıt alamadık

Washington Post, saldırı alanının ve saldırıya uğrayan sivillerin detaylarına yer verdiği haberde, olay sonrasında yüzlerce kişinin Bağdat’taki Türkiye Büyükelçiliği önüne giderek, protesto eylemi gerçekleştirdiğini vurguladı. Washington Post haberinde, Türkiye Savunma Bakanlığı’ndan bilgi almak için ulaşmaya çalıştıklarını ama yanıt alamadıklarını ifade etti.

Reuters: 1 yaşında bebek saldırıda öldürüldü

Dağ kenarında bir dinlenme tesisinin Türkiye tarafından şiddetli bir şekilde bombalandığını duyuran Reuters, saldırı sonucunda yaşamını yitirenler arasında bir yaşında bir bebeğin de bulunduğunu söyledi.

ABC News: En az 4 kez bombalandı

Zaho’nun yarı otonom bir Kürt kenti olduğunun vurgulandığı ABC News, yaralı sayısı resmi rakamlara 22 kişi olarak yansısa da en az 26 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve ölenlerin arasında çocukların da bulunduğunu bildirdi.

Zaho saldırısı haber ajanslarının gündeminde

Türkiye’nin sivillere karşı gerçekleştirdiği saldırı ayrıca BBC, Gulf World, Arab News, Al-Monitor, France 24, Bloomberg, Spectrum News, Associated Press (AP), Al Jazeera, US News gibi büyük ölçekli basın kuruluşlarının yanı sıra onlarca yerel yayın ve internet sitesine yansıdı.


KAYNAKUmut Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here